Dijital Hastane Değerlendirme Toplantısı - Mersin / 14.07.2017

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumunun Medipol Üniversitesi ile ortaklaşa düzenlediği, günümüz elektronik ve bilgisayar sistemlerini kullanarak sağlık hizmet standartlarının yükseltilmesini hedefleyen dijital hastane bölgesel değerlendirme toplantılarına Mersin’de devam edildi.

Mersin İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterimiz Uzm.Dr.Memnune ÇAMSARI açılış konuşmasında “Kurumumuza bağlı hastanelerde dijital hastane skorlama seviye çalışmaları kapsamında başlatılan Bölgesel Dijital Hastane Değerlendirme Çalışmalarımızın 7.sine ev sahipliği yapmaktan ve sizleri misafir etmekten dolayı büyük onur duyuyorum İlimize ve Şehir Hastanemize hoş geldiniz.

Bugün burada yapılacak olan çalışmaların güzel Şehrimizin ve efsane Hastanemizin değerine değer katacağına olan inancımla başarılı ve güzel bir çalışma olmasını temenni ederim.

Bilgi Teknolojilerinin sağlık hizmetlerinin sunumunda ve geliştirilmesinde son derece önemli olduğunun bilinci ile Bakanlığımız bilindiği üzere HIMSS ile imzaladığı protokol kapsamında; Kurumumuza bağlı sağlık tesislerinde dijital hastane skorlama ilk değerlendirilme çalışmalarını 2016 yılında tamamlamıştır.

2017 yılı itibariyle ile de Kurumumuza bağlı sağlık tesislerinin dijital hastane skorlama çalışmalarını yürütmek üzere HIMSS Türkiye ile Medipol Üniversitesi arasında yapılan bir protokol kapsamında skorlama ve süreç takipleri Medipol Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

HİMSS EMRAM Seviye 6 ve Seviye 7 hedeflerine ulaşılması amacıyla kurumumuz ve üniversitemiz tarafından yapılan "Dijital Hastane Değerlendirme Çalışmaları" son derece değerli ve önemlidir. Bizim açımızdan ise Türkiye’nin ilk Şehir Hastanesinde bu çalışmaların yapılmasının ayrı bir önemi ve değeri mevcuttur. Kuruluşumuz için sağlık bilgi sistemlerinin önemini anlamak ve kuruluşumuzu bu yeni teknolojileri kullanarak büyütebilmek ve geliştirebilmek için, Hastanemizin bilgi işlem olgunluğunu ölçmek ve kaydettiğimiz ilerlemeleri tamamen kağıtsız ortama işlemek ve yönetebilmek için, Akıllı sistemler ve doğru bilgi işlem çözümleri ile tıbbi hataları önleyebilmek en yüksek hasta güvenliği ve bakım standardını sağlayabilmek için, Sağlık sistemini bölge bazlı ve hastalık bazlı olarak doğru yönetebilmek, planlama becerisi kazanabilmek için ve daha da çoğaltabileceğimiz faydaları için bu çalışmaların başarısı ve sürdürebilirliği büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda Çalışmalarımızın verimli geçmesini ve hayırlı olmasını dilerim.” Dedi.

Daha sonra "HIMSS Seviye 6 ve Seviye 7 Hedefleri" sunumunu yapan Medipol Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Direktörü Yrd.Doç.Dr. İlker KÖSE, sağlık yöneticilerinden oluşan katılımcılara sağlık tesislerinin dijitalleşmesi yolunda izleyecekleri adımları anlattı.  

  1. İlgili Dosyalar